+90 (264) 281 34 44 - 277 45 67

 

Uzmanlar uyarıyor! Anne adayları dikkat! Gebelikte sigara içmenin işte zararları...

Gebelikte sigara içilmesinin, bebekte bilinen zararların yanı sıra hormonal problemlere de yol açabilir.

Türkiye'de hem sigaraya başlama, hem de kadınlarda sigara tiryakiliği oranı artmıştır.

Kadınlarda sigara içme oranının yüzde 30'a yaklaşmıştır. Genellikle kadınlar gebelik döneminde sigara içmeyi azaltıp emzirme döneminde tekrar artırmaktadırlar. Günde 10'dan fazla sigara içilmesi bebek sağlığında ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Gebelerin çevresinde sigara içilmesi de bebek sağlığını tehdit etmektedir. Sigaranın verdiği zararlar, günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Ancak gebelikte sigara içilmesi, doğacak bebekte bilinen zararlı etkilerin yanı sıra hormonal problemlere de yol açabilir. Annenin sigara içmesi sonucu erkek çocuklarda yumurtalıkların inmemesi, kız çocuklarında ise testosterone düzeyini artırarak cinsel organında büyüme (klitoris büyümesi), ileri yaşlarda tüylenme hastalığında artma ve erkek davranışları sergileme gibi yan etkiler görülebilmektedir. Annenin içtiği her sigara, bebeğin ağırlığında 10-15 gram azalmaya yol açar. Ayrıca erken doğum riski artar. Anne karnında sigara ile tanışan bebekler, ergenlik çağında sigara tiryakisi oluyor. Sigara içen annelerin bebeklerinde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkıyor.

Sigara içen annelerin bebeklerinin yağ miktarları fazla ve damar duvarları daha kalın olur. Bu tür sorunların önüne geçilmesi için, gebelikte sigara içiminin önlenmesi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

İLKELERİMİZ

İlkelerimiz,
Sevgiyle kaliteli hizmet, güven, şefkat, ilgi güleryüz, temizlik, karşılıklı memnuniyet,
ileri teknoloji kullanımı, doğru teşhis, doğru tedavi ve bundan duyulacak manevi hazdır...

BİZİ TAKİP EDİN