планшетные компьютеры
CMS Joomla 3.5
+90 (264) 281 34 44 - 277 45 67

Sağlık ve Yaşam Dergisi

DÖRT BOYUTLU AYRINTILI ULTRASON

İki boyutlu  Ultrasound en ve boy,üç boyutlu ultrasound, en,boy ve derinlik özelliklerine göre  göre görüntü verir. 4 boyutlu ultrasound.ise 3 boyutlu görüntüyü eş zamanlı, hareketli olarak bir monitörde görüntülenmeye yarayan en son teknolojik üründür.
4 Boyutlu Ultrasound ile uygun görüntü alabilmek için amnion mayii yeterli olmalıdır.Ayrıca bebeğin duruş pozisyonu da önemlidir.


4 Boyutlu Ultrasound,sevgiyle beklediğiniz bebeğinizin sağlık durumunu belirlemenin yanı sıra anne karnında gerçeğe yakın vücut detaylarını verebilmektedir.  
4 boyutlu ultrasonların asıl kullanım yeri bebeğin tüm organ ve sistemlerinin ayrıntılı incelemesinin yapılmasıdır. Bu ayrıntılı inceleme sayesinde bebekte bulunabilecek doğumsal kusurların saptanması amaçlanır. Down sendromu gibi bazı genetik hastalıklara eşlik eden kusurların saptanması durumunda ileri tanı tetkikleri kullanılması sağlanır. Bu ayrıntılı inceleme için en uygun dönem bebeğin tüm organ gelişiminin tamamladığı, ultrason ile en iyi ve kaliteli görüntünün alınabildiği 18-24. gebelik haftaları arasıdır..
Ayrıntılı ultrason her ultrason gibi bebeğin kalp atışları, amnion sıvı durumu, rahim içerisindeki duruşu, bebeğin gelişimini gösteren kafa çevresi, bel çevresi ve baldır kemiği gibi ölçümlerin alınması, bebeğin plasentasının yerinin belirlenmesi ile başlar. Ardından ;
1) Kafa ve yüz incelemesi yapılır;
kafanın şekli ve kafa içi yapıları oluşturan beyin, beyincik ve beyin omurilik sıvıları ayrıntılı incelenir.  Bebeğin yüz yapısı yarık damak-dudak açısından incelenir. Burun kemiği ölçümü yapılır.
Boyunda herhangibir kistik kitle olup olmadığı incelenir.
2) Omurga;
tüm omurga aşağıdan yukarıya kadar incelenerek omurga üzerinde bir açıklık olup olmadığı araştırılır. (spina bifida)
3) Kollar ve bacaklar;
kollar ve bacaklardaki tüm kemikler ayrı ayrı değerlendirilir. Eller ve ayakların yapısı incelenerek sayı veya şekil bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.
4) Karın;    
mide, karaciğer, mesane, böbrekler, karın duvarı incelenir. Göbek kordonunun bebeğin karnına girdiği bölge ve girdikten sonraki seyri incelenir. Barsaklar bir bütün olarak değerlendirilir.       
5) Kalp;
kalbin ritmi ve hızı değerlendirilir. Kalpten çıkan ve kalbe giren ana damarlar incelenir. Kalbin karıncıkları ve kulakçıkları arasında delik olup olmadığı incelenir.
6) Göğüs kafesi ve içerisindeki yapılar; 
akciğerleri ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diafram yapısı ve akciğerler incelenir.
7) Genital bölgeler;
kız ve erkek bebek genital bölgeleri değerlendirilir.       
Bu ultrason incelemesi diğer ultrasonlardan farklı olarak yaklaşık 25-30 dakika alır. Ancak teknolojideki gelişmelere rağmen en tecrübeli uzmanların bile bebeğin doğumsal anomalilerinin ancak %70-80'ini saptayabildikleri unutulmamalıdır.

 

İLKELERİMİZ

İlkelerimiz,
Sevgiyle kaliteli hizmet, güven, şefkat, ilgi güleryüz, temizlik, karşılıklı memnuniyet,
ileri teknoloji kullanımı, doğru teşhis, doğru tedavi ve bundan duyulacak manevi hazdır...

BİZİ TAKİP EDİN